Musical Theatre Awards

       im. Jana Kiepury

 

* Winner Best  Dancer 2019.

 

*Nomination Best Choreographer 2019.


*Nomination Best Dancer 2018.

Choreographies

Bitwa o Tron. Musicalowy Talent Show.

„Bitwa o tron. Musicalowy talent show” to autorska produkcja Syreny. Za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych, a kompozytorem musicalu jest kierownik muzyczny Syreny Tomasz Filipczak.

 

Musical o wybranych królach elekcyjnych będzie utrzymany w konwencji popowego talent show. Jego bohaterowie zaprezentują się w przebojach utrzymanych w stylistykach charakterystycznych dla krajów, z których pochodzą. I tak Zygmunt III, wywodzący się ze szwedzkiej dynastii Wazów, zaśpiewa piosenkę nawiązującą do estetyki Abby, z kolei August Mocny połączy w jednym utworze metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammsteinoraz mozartowską arię. Jurorkami show będą cztery cudzoziemki – żony, siostry i kochanki polskich władców, a zmagania królów poprowadzą dwaj księża – to nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele stanu duchownego byli głównymi komentatorami życia publicznego Rzeczpospolitej.

KARNAWAŁ W WIEDEŃSKIM NASTROJU

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że teatr ma bawić, wzruszać i dostarczać tych najpiękniejszych muzycznych wrażeń, jakie mogą zagościć w naszych sercach. Rok 2020 był trudnym okresem, gdyż nie mogliśmy się z Państwem widywać w teatralnym foyer, na widowni czy scenie. Nie spotkaliśmy się na balu sylwestrowym, a premiery mogły odbywać się wyłącznie on-line. Nadal nie możemy zaprosić Państwa do Teatru na koncert noworoczno-karnawałowy, ale ponieważ bardzo do Was – naszych wspaniałych Widzów – tęsknimy, przygotowaliśmy koncert, z którym chcemy przywitać z Państwem Nowy Rok i zapoczątkować dobrą passę dla wszystkich – Karnawał w wiedeńskim nastroju.

Jeśli karnawał i Wiedeń, to nie może być nikt inny tylko Johann Strauss. Utwory tego austriackiego kompozytora, zwanego królem walca, idealnie nadają się na radosny, wyjątkowy, roztańczony i bajkowy koncert. Wystarczy wspomnieć, że zobaczą i usłyszą Państwo takie kompozycje jak Nad pięknym modrym Dunajem, Czardasz Rozalindy, Kuplety Żupana i wiele, wiele innych. Wszystkie we wspaniałym wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Jednak skoro Wiedeń i walc, nie może zabraknąć również baletu. Reżyserię i choreografię koncertu przygotował Santiago Bello we współpracy z Igorem Włodarczykiem (oprawa multimedialna), a za pulpitem dyrygenckim zobaczymy nasz niezawodny duet: Martę Kosielską i Michała Kocimskiego.

Podczas koncertu usłyszymy znakomitych solistów Teatru Wielkiego w Łodzi: Dorotę Wójcik (sopran), Patrycję Krzeszowską (sopran), Agnieszkę Makówkę (mezzosopran), Dominika Sutowicza (tenor), Arkadiusza Anyszkę (baryton), Łukasza Motkowicza (baryton) i Roberta Ulatowskiego.

JESUSCHRIST SUPERSTAR

Opera i filharmonia Podlaska

Premiera musicalu Andrew Lloyda Webera i Tima Rice'a w 1971 roku na Broadwayu to debiut Webera na tej scenie, triumf rock opery i przełamanie kolejnego tabu tematycznego gatunku. Wspaniała muzyka, przejmujące songi, choreografia i pełna symboli scenografia poruszają do głębi i przenoszą w atmosferę ostatnich dni Nazarejczyka, widzianych z bardzo bliskiej, ludzkiej perspektywy.

 

Opowieść o ostatnich dniach życia Jezusa, wypowiedziana językiem musicalu i z perspektywy zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników wywoła z początku kontrowersje. 

 

Za reżyserię i inscenizację spektaklu odpowiada właśnie Jakub Wocial, choreografię przygotowuje Santiago Bello, a kierownictwo muzyczne objął Jan Stokłosa. Za scenografię i kostiumy odpowiada Dorota Sabak.

BROADWAY EXCLUSIVE 5TH

Broadway Exclusive czaruje już piąty sezon! 

Miała to być jednorazowa impreza - koncert w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem gwiazd rodzimej sceny musicalowej. Dziś, po czterech sezonach, możemy z dumą nazwać Broadway Exclusive fenomenem, z którym widzowie w całej Polsce, podobnie jak my, nie chcą się jeszcze żegnać. 

9 grudnia w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie zabrzmi koncert z jubileuszowej trasy Broadway Exclusive. Z okazji pięciolecia tytułu przygotowujemy dla Państwa nowe utwory i choreografie, choć tych ulubionych pozycji ze stałej tracklisty na pewno nie zabraknie.

Klasyka amerykańskiego teatru muzycznego (Porgy & Bess, West Side Story, Nędznicy, Miss Saigon, Upiór w Operze), utwory z najnowszych spektakli, które już chwilę po premierach uzyskały status kultowych, czy światowe hity muzyki filmowej - wszystko to zabrzmi podczas koncertu.

Utwory, jak zawsze, połączone będą choreografią Santiago Bello Labradora, w doskonały sposób oddając klimat klasycznego broadwayowskiego teatru muzycznego, gdzie ciało i ruch w połączeniu ze zjawiskowym światłem (Tomasz Filipiak) tworzą jedną całość. Układy choreograficzne na czworo tancerzy (Natalia Kielan, Ewelina Kruk, Santiago Bello, Patryk Gładyś) powstały na bazie dwóch stylów - Broadway oraz Contemporary. 

BROADWAY EXCLUSIVE to klasyka gatunku. Utwory Leonarda Bernsteina, George'a Gershwina, Andrew Lloyda Webbera, czy Toma Kitta zabrzmią w zupełnie nowych aranżacjach. Za stronę muzyczną widowiska odpowiada Jan Stokłosą, który ze szczególną starannością i precyzją napisał nowe formy, wydobywając przy tym wszystko to, co daje widzom szansę rozpoznania przebojów. Band pod kierownictwem Jana Stokłosy w składzie skrzypce, II skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas/gitara basowa oraz instrumenty perkusyjne wykonuje dla Państwa wszystkie utwory na żywo. 

Koncert prowadzony jest w jednej części, potrwa ok. 100 minut. 

Piękna muzyka, porywający taniec, zjawiskowe widowisko. Choć w nowej formie, to nadal BROADWAY EXCLUSIVE! 

 

 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. FMF.

 

Ten koncert to będzie prawdziwa, taneczna, impreza klubowa! Zresztą jakby mogło być inaczej, gdy mówimy o muzyce z filmów Quentina Tarantino!

W ramach trzeciej odsłony cyklu Dance2Cinema, a zarazem kolejnego koncertu w ramach festiwalu zorganizowanego we współpracy z festiwalem FIMUCITÉ, zaprezentujemy kultowe piosenki z takich filmów, jak Pulp Fiction, Kill Bill, Jackie Brown, Death Proof czy Wściekłe psy w wykonaniu polskich solistów oraz jedenastoosobowego The Pop Culture Band z Teneryfy.

Na dzisiejszy wieczór proponujemy kilka gorących rytmów, które usłyszymy już 18 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków. 

- - - 
It’s not so much a concert as an all-singing, all-dancing club event! And it’s hardly a surprise – we’re talking about music from Quentin Tarantino’s films, after all!

The third instalment of the Dance2Cinema cycle and the latest FMF concert co-organised with the FIMUCITÉ festival in Tenerife features cult songs from films such as Pulp Fiction, Kill Bill, Jackie Brown, Death Proof and Reservoir Dogs performed by Polish soloists and the 11-strong Pop Culture Band from Tenerife.

This evening we present a selection of hot rhythms, coming to the ICE Kraków Congress Centre on 18 May

TWIST AND SHOUT

"TWIST AND SHOUT"

Teatr Rampa zachęcony sukcesem „Rapsodii...” z hitami Queen, jako pierwszy w Polsce tworzy widowisko muzyczne z kultowymi przebojami Beatlesów w nowych uwspółcześnionych aranżacjach.

Ponadczasowe przeboje The Beatles usłyszymy w nowoczesnych aranżacjach Jana Stokłosy – kierownika muzycznego nowej premiery. Stokłosa razem ze świetnie dobranymi rockowymi muzykami gwarantują doskonałe wykonanie muzyki na żywo. 

W głównej roli zobaczymy i usłyszymy wybitnego aktora musicalowego wokalistę Jakuba Wociala, którego wiodąca kreacja w "Rapsodii..." oraz tytułowa rola w "Jesus Christ Superstar" cały czas przyciągają do Teatru Rampa tłumy widzów.

Kanwą nowej premiery będą perypetie projektanta mody, który powrócił do Polski, by stworzyć unikatową kolekcję. W kamienicy, w której zamieszkał, podejrzane działania lokatorów skupiają się wokół tajemniczego weterana - Sierżanta Peppera. Wkrótce projektant odkrywa prawdziwe motywy działania sąsiadów...

Współczesne interpretacje znanych przebojów, widowiskowa choreografia i wybitni wokaliści odsłonią w Rampie nowe oblicze hitów The Beatles. Zapraszamy!

STABAT MATER. MOULDING A DREAM.

"STABAT MATER. MOULDING A DREAM" 

 

COMING SOON!!!

GINTROWSKI. "A jednak cos po nas zostanie"

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu.

Gwiazdy zaśpiewają Gintrowskiego w Krakowie.

„Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” to wyjątkowy projekt, który upamiętnia postać legendarnego barda „Solidarności”, kompozytora, pieśniarza, autorytetu artystycznego i moralnego, autora niezapomnianych pieśni – songów stanu wojennego, Przemysława Gintrowskiego.

Ponad trzy miliony widzów obejrzało w grudniu telewizyjne relacje z warszawskiego koncertu „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie”. Teraz to wyjątkowe widowisko zawita do Krakowa. 4 czerwca podczas koncertu w Nowohuckim Centrum Kultury widzowie usłyszą najbardziej znane pieśni legendarnego barda. Wybrzmią m.in. „Psalm o nożu”, „Bal u Pana Boga”, „Kantyczka z lotu ptaka”, „Przesłuchanie Anioła”, „Cesarz”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, oraz „Dokąd nas zaprowadzisz Panie?”. Nie zabraknie brawurowego wykonania „Murów” w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Publiczność w Krakowie będzie miała także okazje wysłuchać premierowych aranżacji pieśni Przemysława Gintrowskiego do wiersza Zbigniewa Herberta.

Na scenie NCK wystąpią m.in. Renata Przemyk, Aleksandra Gintrowska, Marek Piekarczyk, Łukasz Drapała, Adam Szerszeń, Rafał Bartmiński, Julia Gintrowska.

Kierownikiem muzycznym i autorem wszystkich aranżacji pieśni Gintrowskiego jest Jan Stokłosa, który również poprowadzi tego wieczoru krakowska orkiestrę i band. Artystom będzie towarzyszył chór pod kierownictwem Zuzanny Falkowskiej. Reżyserem koncertu jest Gabriela Gusztyn Popławska. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke.

Organizatorem koncertu „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” jest Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego.

WOMEN ON THE VERGE OF A NERVOUS BREAKDOWN

"KOBIETY NA SKRAJU ZALAMANIA NERWOWEGO" 

 

Musical „Kobiety na skraju załamania nerwowego” wg słynnego filmu Almodóvara już w dniu premiery na Broadwayu w 2010 roku okrzyknięto międzynarodowym sukcesem. Jego wystawienie w Teatrze Rampa jest polską prapremierą. Twórcami musicalu są młodzi wybitni artyści znani z wykreowania widowiska "Rapsodia z demonem" z przebojami Queen oraz rock opery "Jesus Christ Superstar". Całość reżyseruje Dominika Łakomska, autorami inscenizacji są Jakub Wocial oraz Santi Bello, który również opracował choreografię. Artystom towarzyszy band pod kierunkiem Jana Stokłosy, który odpowiada za całą stronę muzyczną spektaklu.

 

BROADWAY EXCLUSIVE

"BROADWAY EXCLUSIVE"

BROADWAY EXCLUSIVE is a unique event, which perfectly combines music

and dancing. It consists of a classic of the American musical theater (Porgy & Bess, West Side Story, Les Miserables, Miss Saigon, Phantom of the Opera, Jesus Christ Superstar, Big Deal) songs from the latest shows that while the premieres acquired the status of blockbusters * (Charlie and factory chocolate, Once, if / Then, Love Never Dies, it Shoulda Been you) whether the world of film music hits (Skyfall, Titanic, Frozen) are just some of the titles that sparkle during the more than two-hour gala dedicated to the genre.

 

All the songs are linked cleverly choreographed Santiago Bello Labrador (Spanish choreographer of the young generation) perfectly indulging atmosphere of the classic Broadway musical theater, where the body and movement in conjunction with the phenomenal light (Tomasz Filipiak) form a whole. Choreography for eight dancers (Natalia Kielan, Ewelina Kruk, Daniel Okuniewska, Agnieszka Wozniak, Santiago Bello, Patrick Gładyś, Matthew Miela, Matthew Muniak) formed on the basis of two styles - Broadway and Contemporary.

 

The dancers are accompanied by excellent soloists - Ola Bieńkowska, Paulina Janczak, James Wocial (originator and creator of BROADWAY EXCLUSIVE), as well as special guest concerts - Sanne Mieloo, Dutch actress doing musicals international career.

 

BROADWAY EXCLUSIVE is a classic of the genre. Songs of Leonard Bernstein, George Gershwin, Andrew Lloyd Webber, and Tom Kitt will be heard in a completely new arrangements. All this is thanks to the cooperation with Jan Stokłosa, who with utmost care and precision wrote a new form, revealing at the same time everything that gives viewers the chance to recognize the charts. Live Band under the direction of John Stokłosy composed of violin, second violin, viola, cello, double bass / bass guitar and percussion performs for you all the songs live.

 

Beautiful music, thrilling dance, phenomenal light - it was BROADWAY EXCLUSIVE!

JESUS CHRIST SUPERSTAR

"JESUSCHRIST SUPERSTAR"

All the songs accompanying the musical are performed with Polish translations, interpretations of great vocalists (including Jakub Wocial, Sebastian Machalski and Natalia Piotrowska - known for its excellent performances charts Queen).

As in previous musicals of Rampa,, so also here the actors of the theater accompanied our main artists. All are accompanied by an orchestration of Thomas Filipczak.

 

Jesus Christ Superstar is a legendary musical, which at the turn of the 60s and 70s of the twentieth century became one of the greatest achievements in the history of musical theater. Webber and Rice proposed a somewhat revolutionary version of the Gospel of the expanded for the generation of Flower Children. They created an unusual rock story in which the figure of Christ has been styled as the first in the history of idol.

 

In our concert version we use minimalist means of expression, however, provide the richness and diversity of meanings. We focus on music, vocal interpretation, choreography and moving symbols that will allow every viewer is personally refer to our staging and find it clear to ourselves message.

 

RAPSODIA Z DEMONEM

"RAPSODIA Z DEMONEM"

 Theatrical-concert-spectacle designed with the biggest hits of the legendary group Queen. 

The story revolves around a young singer who is ready for a risky career  to conclude a pact with a demon. The experiences of the characters are skillfully illustrated by the most famous hits of Queen.

 

New arrangements of songs and interpretations of outstanding young singers make famous hits ravishing sound like the originals. Especially hits sung by kuba Moleda - singer and Actor in a Musical and Jacob Wocial - appearing on many stages in Europe - cause turmoil and the applause of the audience.

 

However, each of the actors has its indisputable and important part in the success of "Rhapsody ...".

 

Today, we see what results gives inspiration "Queenami" combined with hard work and well-deployed talented performers. The momentum and artistic level of the spectacle was worthy of legend, through which it originated.

 

"The result is a spectacle, which confirms that the ramp today joins the leading Polish music scene," says one of the reviews. And the fact that since the launch of each "Rhapsody ..." ends with a standing ovation, common singing hits of Queen and long encores, already speaks for itself.

 

THE BEST OF- SIR ANDREW LLOYD WEBBER

"The best of Sir Andrew Lloyd Webber"

 

Here's a concert,  which  Thomas Filipczak and Jakub Wocial have been preparing for a long time. Thanks to the patronage of the British Embassy Honorary it became possible that the Polish audience heard the greatest hits of Andrew Lloyd Webber's musicals closed within one concert, signed between the brand name of the famous composer.

 

ANDREW LLOYD WEBBER. The man, whose name can not be ignored when talking about the musicals. He composed the music for the most successful musicals of all time: The Phantom of the Opera, Cats, Jesus Christ Superstar, Evita, and Sunset Boulevard. His works continuously shrug viewers from around the world - now it's time for Poland. The Best of Andrew Lloyd Webber is the greatest king of musical works, closed in one concert. Contractor of the works is Jakub Wocial, the originator and creator of the concert, and at the piano accompanied by Thomas Filipczak. Next to the tracks sung in the original songs will in Polish translations - those known and those that sang in front of us is not one. Instrument sounds are interspersed with the voice of the artist, and the native language of the composer of our own. Featuring, Paulina Janczak, Edyta Krzemien and Victoria Jabłońska and dancing  on the stage Santiago Bello. Jakub Wocial welcomes you

Honorary patronage of the event THE BEST OF SIR ANDREW LLOYD WEBBER acquired British Embassy in Poland with the Ambassador Robin Barnett at the helm.

 

For more information about the concert can be found here:

 

http://www.broadwaystreettheshow.com/

 

RENT

"RENT"

"RENT" - Jonathan Larson musical with a message that is adequate to the present time:

in a world where money turns in the end of life matters, but it is not love. Although it can not be bought for any amount of money, some people think that it can be rented. "RENT" won the Pulitzer Prize and four statues Tony awards and five Drama Desk Award. First introduced to the musical important contemporary social issues.

 

"RENT" is a musical for the young and the "young at heart" and that can be carried away by rock music and great singers. For all those who are not afraid to identify with the characters sing songs with them and for those who do not fully understand them, but they secretly cheer. For young people who have not yet found their way to mature and who yearn for a thicket duties joyful and carefree life. "RENT" is a musical about freedom, tolerance but above all the need for love, to which every person is entitled.

 

"RENT" tells about the different desires of love that each of the characters runs the other way. Combines their lives on the margins of urban society that rejected their bohemian lifestyle. Young people struggling to maintain their dignity and housing. They kicked him by his former companion, who suddenly enriching, turns into a tyrant. Many of the regulars loft struggling with HIV, homelessness, cold and hunger. However, the most severe is their indifference cool surroundings and insatiable hunger for love. Despite their difficult situation, they discover that the most important thing in life is just love, regardless of orientation, the support of friends and proceedings in conformity with their own convictions.

 

 

KSIAZE CZY ZEBRAK

"KSIAZE CZY ZEBRAK" 

... Apparently each of us has his astrological twin. Someone born on the same day, at the same time and looking the same ...

The novel "The Prince and the Pauper" by Mark Twain tells just about the hand - boys living in sixteenth-century London. One of them is the successor to the throne of England, son of Henry VIII, Prince Edward Tudor, the second - the son of thug from London's misery, Tom Canty. By a strange coincidence, they are alike as two drops of water. They differ, however, in nature. Prince is spoiled by wealth, where he grew up and discouraged constant rigors of good manners. Beggar suffer misery from which the lungs wants to get out. For both boys second life is the fulfillment of their dreams, so decide to swap clothes ...

 

Boyish joke is the beginning of the tragedy - unrecognized prince in rags is banished from the palace, and the terrified young pauper must meet the obligations of the future monarch. How will end this change? Does anyone believe the incredible story told by desperate boys? One thing is certain - they both look at the world from a completely different angle ...

 

 

Przesliczna Wiolontczelistka

"PRZEŚLICZNA WIOLONCZELISTKA" 

Polish answer to the success of the musical Mamma Mia!

If you are energetic lady, suddenly meets her lover, who years ago defected rapidly if full of sex appeal warmth businesswoman looks lean toward the poet, if in addition it happens all the time, Engagement events that Gregory wants to surprise your beloved, then we can be sure that do not run out of funny complications and misunderstandings. And if we add to the band's greatest hits Skaldowie, we have a recipe for two hours of fun.

Meditations rural postman Everything tells me that somebody loved me, from the hooves and sleigh breaks Title Lovely Cellist - these are just some of the songs that we hear in the musical A beautiful cellist, prepared by the Centre of Culture Katowice, in cooperation with Andrzej Zielinski Skaldowie team. Light and fun gameplay, excellent music and a great artist, and to the upcoming 50th anniversary of the band Skaldowie make it a must-have in the upcoming theatrical season.

 

Libretto: Kinga Piechnik

Directed by: Jakub Wocial

Choreography: Santiago Bello

Composer: A. Zielinski

Musical director Denys Ostrovnoi

Lighting design: Dariusz Pawelec

Assistant Director: King Piechnik

Manufacturer: Cultural Centre Katowice

MUSICALOVE

"MUSICALOVE"

 

MUSICALOVE - THE SHOW - is the latest musical project unique author Jakub Wocial Ft. BROADWAY STREET THE SHOW, which before our eyes - like photos in an old album - will appear familiar scene sung of love confessions , desires , disappointments and longings. It is difficult to mention very rich palette of feelings and emotions that will provide us with stellar performance the most famous love songs from famous musicals , mostly by Andrew Lloyd Webber . The artists will be accompanied by the orchestra under the baton of Thomas Filipczak .

 

We begin as in Hitchcock - since the earthquake - so the rebellious " Sunset Boulevard " - the musical and film that became an icon of Hollywood. Hailing from the musical song " Just like we never said goodbye " to give us a foretaste of the many excitements and thrills . Next will be the fact how the familiar hum Evita " Do not cry for me Argentina " , and Magdalene cult of " Jesus Christ Superstar " sigh "How do I love him ? ... " And survive the deep song of Jesus in Gethsemane. Freshly in love with the musical " Whistle Down The Wind " learn how " awful is wasting kiss " and heavily experienced unrequited love can find close to each other climates in the dark and at the same time fascinating " Phantom of the Opera" . This he tells us about the romantic " night, which sparked feelings " and who " helped him to create beautiful music ," but also warn us that disappointed love leads there, " where there is no return ." In turn, the musical " Woman in White" will tell us what the love of funny situations, " everything can get away with " and ensure that it is worth a try for a loved one , because for in love " with you but without you " does not make sense . Finally, the culmination of our evening will be hits from the musical " Love Never Dies ", which remind us that " broken soul can not be alive and all " until they connect to the dedicated himself half , as the true " love never dies " .

 

We are confident that our viewers will stay with this particular , optimistic message , and heard here MUSICALOVE hits remain forever in their hearts. After all, songs accompanying these - like the love you tendered - are already immortal !

Broadway Street -The show

"BROADWAY STREET- THE SHOW"

 

BROADWAY STREET no longer than two years. During this time many things happened : hundreds of spectators have heard dozens of songs. We gave the Polish audience a unique opportunity to hear live artists from all over Europe. At one stage we told you countless stories in three languages.

 

Big hits global musical in three languages , international cast and Polish scene . Singing , dancing , playing with light and shadow . That's Broadway Street !

 

Always slightly different repertoire , new guests and visuals . Because two of the same BROADWAY STREET not happen ever again.

 

JAKUB WOCIAL and TEATR RAMPA IN WARSAW present a two-hour pill Best Musical , including two centuries of its existence.

This is the only opportunity to the country on the Vistula hear live giants of European music scene , performing hits from the biggest shows of the genre. Phantom of the Opera , Les Miserables , Love Never Dies, Dance of the Vampires , Jesus Christ Superstar , Chicago, Funny Girl , Sweet Charity , Parade, Wicked , Next to Normal , Brooklyn are just some of the titles , of which songs resound on our stage .

 JAKUB Wocial , the initiator of the concert , memorable Herbert of Warsaw version of Dance of the Vampires and his guests from the Polish and Europe : Pia Douwes , Sanne MIELOO , Martine de JAGER , Esther HEHL , Ola BIEŃKOWSKA , Paulina JANCZAK , Magdalena TUL , Veronica Bochate , Agnieszka GERMANY Marta CARILLON , Edith fLINT , Emilia Kudra , Catherine grace , Cuba Molęda , Kamil DOMINIAK , hEIR Luke , Luke, Talika , Florian SOYKA . How is the musical world , there is also the inherent element - dance. Choreography made by Santi Bello , and dancers Ewelina Kruk , Ilona Gumowska , Santiago BELLO LABRADOR , Pawel Irmiński and Jacub JÓŹWIAK .

Early Beat <cz>

"Early Beat <CZ>"

 

Morning, space, time, routine...

 

A performance where beings are followed by insctincts and where instincts are followed by beings...

 

With the collaboration of Julia Donzhilo, early beat <cz> is a choreography where the basic insticts where the inspiration for the research of different movements and different kind of expression.

La Leyenda de las cajas de música

"La Leyenda de las Cajas de Música"

 

With this new proposal will have a younger approach to the music of WA Mozart, Leroy Anderson and Edward Elgar through a story full of toys, music boxes and a lot of fantasy , and hand a few characters from a castle abandoned very special , with up ghosts ... the inhabitants of the surrounding villages know that children go, return with an ability to play, have fun and understand classical music. Is it then true that the legend of music boxes is true?

 

Many years ago there was a prince who had built a beautiful castle in a strange and remote mountains. Throughout his life he traveled the world to find the finest toys, and above all, the most beautiful music boxes . Everyone knew that was stored in the castle all that children made them dream . However , it is also suspected that whoever entered the castle 's never returned . Could it be true that legend ?

 

With this starting point begins a work full of fantasy, in which a prince and his faithful assistant Papageno will make children and adults aware of stimulating way , many of the best scores of history with works by Mozart, Grieg and Leroy Anderson , among others.

 

In this original work, written especially for children within the X Anniversary of the Teatro Pérez Galdós , everyone will enjoy a band that continues to play and some toys that will delight young and old.

 

It will certainly be an opportunity for kids to experience stimulating way and close works by Mozart, Grieg, and Leroy Anderson , among others.

La noche mágica de los sueños perdidos

"La noche mágica de los sueños perdidos"

 

In the world of children 's normal to excite and dream daily, and often awake. This makes them feel alive, happy and free . Without exception , children and adults, young and old, dream of things we like to do, goals we would like to reach and experiences that we would like to experience . Certainly the ability to dream is what frees us from the routine of everyday life , and makes us think forward and achieve other goals , big or small . It is definitely a good way to immunize against routine , boredom and reluctance .

 

In "The magical night of Lost Dreams " some characters that will delude us , laugh and dream hide , and it is possible that we may see some nightmare . An original guardian give us the keys where lost dreams can hide . Will there be any place where dreams are stored ? Are the illusions are lost and never be found again? These and other enigmas have the opportunity to experience them firsthand.

 

This play is a hymn to the world of illusion through two very curious almost fantasmillas they can become whatever they want, and two children with " misfortune " that will not stop dreaming to get what they crave.

Los viajes de Mendelsohn

"Los Viajes de Mendelssohn"

 

Felix Mendelssohn is one of those composers who is not indifferent to the public. It is able to play the notes as you would a painter to capture every little detail in a painting.

 

That early innate ability , plus his talent , have placed him in music history as one of the great musicians of the Romantic period.

 

In his music makes us go through notes , chords, harmonies and a myriad of musical resources , a wide range of emotions. It is able to transmit all kinds of feelings , places , moments .

 

It's a mystery how humans through music is able to capture such beauty. Felix Mendelssohn is definitely one of those people who have enjoyed this power.

 

The humble goal we have set in writing this educational concert is to bring the younger music wisely precisely nuanced , colors and even , dare we say , full of flavors .

 

Through four interesting characters : a witch joker , a sorcerer's apprentice who dreams to be like his teacher one day , a young woman who still believes in fairy tales and director who has lost the magic, the children will come to an entertaining music of this great composer manner.

 

Children will have fun first hand adventures that will make you recognize some of the best known works of Felix Mendelssohn. But this child will be the stars of some spells he has prepared a great magician .

 

It will certainly be an opportunity to explore and immerse the children in a splendid music and enjoy a story that gives us more of a surprise 

Los musignomos y el país de los niños

"Los musignomos y el país de los niños"

Many of the citizens cuartetilandia , especially a small country, " living among us . The musignomos are those beings that make us excited with music , a work of art or just a poem.

If they did not exist around us , it would be impossible to recognize the thrill to a Bach sonata , a painting by Goya or a Dickens tale ...

The educational work of theater " The musignomos and country of children " is a production that come together theater, music and dreams , and aims to reach the whole family with a fun-filled show emotions , through an original story based on the desires of a snowman and excited to achieve the anxieties of his grandmother Cantananas that this succeeds. The musignomos , looking for a place called "The Land of Children" , achieved without many vicissitudes to get children to appreciate the dance , music and painting. And all thanks to the efforts of these strange creatures , half cats and half people who are able to conceive the craziest stories about an old theater where , at the time, all kinds of shows are staged . Image Entertainment and the country 's Musignomos children Children will understand the importance of the arts in our lives and will help the grandson Cantananas grandmother , little Diego, learns to feel excited and a little more human .

 

This work for actors, musicians and dolls have been designed from inception to integrate the theatrical and musical languages . Through the stories every night Cantananas account grandmother to her grandson - a doll - children will enjoy songs and dances that will understand the value of music and dreams and, ultimately , understand the value of art .

La historia de la guitarra Tarra

' The Amazing History of Tarra Guitar ' is a journey through the dream of a child who stays asleep when he finds a battered guitar in the attic of his home and actually had put there a fairy.

 

For the first time in the Canary Islands , an educational concert like this for ' The Amazing story of Tarra Guitar ' was recorded live at the Auditorio Alfredo Kraus to carry out the implementation of a multimedia DVD that will be released in three languages: Spanish , German and English. This will not only allow children and adults viewing the concert, but will also include materials in the classroom , cultural centers and music they want.

 

This show will feature some of the greatest guitarists of the current insular and international panorama as: Antonio Auyanet ( classical guitar ), Samuel Manzano ( early music ), Juan Manuel Cañizares ( flamenco guitar ) and Costas Cotsiolis ( classical guitar ) .

El País de la música

"EL País de la música" 

Original story, where the adventures and the efforts of a child and other beings are told , because the music does not stop never hear ...

It all started , as usual, by the imposition of a very unfriendly and grumpy king ordered to burn all scores of his kingdom and nearly succeeds ...

Thanks to the perseverance of Yasmina , the protagonist of our story , and an elf and a goddess - those who can only see the kids - they were able to save many of the best scores of the best musicians in history , from the Renaissance to CONTEMPORARY the composers

Our story takes place in a remote village where scores are hidden inside a well and where the trees are full of stars ...

This is definitely an educational concert where the longings we all have to fight for what we believe, with perseverance we struggle to find something good come together ...

During concert will get to hear and enjoy much of the best music of Luis de Narvaez, Bach , Chopin , Mozart and Piazzolla, among others.

El Carnaval de los animales

"El Carnaval de los animales" (The Carnival of the animals)...

 

...Someone long ago, but a long time,  at the theater and Tirso Molina - old name of Teatro Perez Galdos-guarding an old trunk, nobody knows why this old trunk is there... what`s in that old trunk? 

This concert is born in a somewhat humorous context. No doubt that musicians have a sense of humor, irony, satire and sometimes make it the main reason for some of his compositions. 

The Carnival of the Animals is a work composed by 14 small pieces. Except the last, all have names of animals and the music evokes in some way. 

No doubt with this particular educational concert not only discover a lot of music that will delight children and adults, but also discover the occurrences of characters that live only in the imagination ...

 

El violín Serafín

"El Violin Serafín"

 

A story full of fantasy and music, takes place in a green forest, which is often visited by children and their parents. 

 

Following the discovery of an old tree that was destroyed by lightning, an old carpenter builds instruments that will delight children and hear all the terms. 

 

In this way, children will learn the violin adventures Serafin, and its inseparable music coming straight to the heart ...